Korábbi kutatások már összefüggésbe hozták az ülő életmódot a mozgáskorlátozottság kialakulásával, a legfrissebb eredmények szerint azonban a passzívan töltött órák negatív hatása rendszeres testmozgás mellett is fennáll. Hatvan év fölött minden extra óra megkétszerezi a mozgásszerv-rendszeri bajok kockázatát.
A mérsékelt testmozgás sem véd a huzamos ideig tartó üldögélés vagy fekvés hátrányos hatásától – mutatnak rá a tudósok. Ez az első értekezés, ami bebizonyítja, hogy a ülő életmód önmagában is rizikófaktort jelent, a megerőltető edzés hiányától eltekintve is. A nem elég mozgékony életvitel majdnem olyan erős kockázati tényezőt képvisel, mint a közepes intenzitású mozgás hiánya.
Ha például két 65 esztendős nőt említünk példa gyanánt, akik közül az egyik 12 órát tölt ülve naponta, a másik pedig 13-at, a másodiknak 50 százalékkal nagyobb esélye van a mozgáskorlátozottságra – áll a friss kutatásban. „Ez az első alkalom, hogy sikerült kimutatnunk: az ülő életmód mozgásmennyiségtől függetlenül növeli a mozgáskorlátozottság kockázatát” – nyilatkozta Dorothy Dunlop professzor, a Northwestern University Feinberg Orvosi Iskolájának munkatársa.
A mozgáskorlátozottság veszélye az évek múlásával egyre nő: a gyerekek körülbelül 6 százaléka mozgáskorlátozott, a dolgozó felnőttek 16 százaléka, illetve a nyugdíjasok 45 százaléka. Egyre több tudományos bizonyíték utal rá, hogy a túl sok ülés a megfelelő mozgásmennyiség ellenében is korai halálozáshoz vezethet.
Dunlop professzor azt mondta, meglepték az eredmények. „Ez azt jelenti, hogy az idősebbeknek csökkenteniük kellene az üléssel töltött időt, akár a televízió, akár a számítógép előtt” – magyarázta a szakértő.
A vizsgálathoz 2 268 legalább 60 éves személyt vettek górcső alá. Az adatok az Egyesült Államok Nemzeti Egészség és Táplálkozás Kutatásából származtak. A résztvevők 2002 és 2005 között viseltek mozgásérzékelőt, hogy megmérhessék az ülve, a mérsékelt intenzitású, illetve a megerőltető edzéssel töltött időt – olvasható a Journal of Physical Activity & Health című szakfolyóiratban megjelent beszámolóban.
Az ülő életmód nagyobb derékbőséggel, valamint magasabb koleszterin-, vércukor-, és triglicerid-szinttel is járt.
Forrás: Medipress.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.