Azok a kamaszfiúk, akik idejük nagy részét a számítógép vagy a tévé előtt töltik, gyengébb csont-ásványsűrűséggel rendelkeznek, mint azok a társaik, akik a legszívesebben a szabadban játszanak. Mindez hosszútávon csonttörésekhez és csontritkuláshoz vezethet.
Csontvázunk a születéstől a tinédzserkor végéig növekszik, majd a fiatal felnőttkor során éri el maximális erejét és méretét. A táplálkozás mellett a testmozgás az, ami hatással van erre a folyamatra. A norvégiai Tromsø régióban végzett kutatás szerint a hétvégi tévé- és internet-maratonok is hozzájárulnak a gyengébb csont-ásványsűrűség kialakulásához.
A csontsűrűségmérés az úgy nevezett DXA vagy DEXA-szám segítségével történt (dual-energy X-ray absorptiometry), az életmóddal kapcsolatos információkra pedig kérdőívek és interjúk segítségével tettek szert a szakemberek. Nem túl meglepő módon kiderült, hogy a fiúk több időt töltenek a számítógép előtt, mint a lányok.
Az azonban valósággal sokkolta a norvég tudósokat, hogy azok a lányok, akik négy-hat órát töltenek átlagosan a gép előtt, erősebb csontozattal rendelkeznek, mint a napi másfél órát monitor előtt ülő társaik. „További kutatásokat kell végeznünk a témában, mert ez a fejlemény mindenkit megdöbbentett” – fejtette ki Dr. Anne Winther professzor, a kutatás vezetője. A fiúknál az összefüggés egészen mást mutat: a napi hat óránál több időt a gép előtt ülő kamaszfiúk csont-ásványsűrűsége gyengébb, mint a csupán másfél órát online játékkal töltőké.
Forrás: Medipress.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.