Annak ellenére, hogy a tudósok hosszú évek óta végeznek kutatásokat az autizmussal kapcsolatban, a mai napig rengeteg a kérdőjel lengi körül ezt az idegi-fejlődési rendellenességet. Bejegyzésünkben összegyűjtöttünk 10 olyan autizmussal kapcsolatos tényt, amelyekre az eddigi kutatások során fény derült.
1) Hány embert érint?
Világszerte 70 millió, Magyarországon kb 3000 embert érint. Férfiaknál négyszer gyakoribb, mint a nőknél. A betegség előfordulása növekszik a fejlett világban. Ennek oka egyelőre nem ismert.
2) Tünetek
Az autizmus tulajdonképpen a rossz szociális, kognitív és adaptív készségek kombinációja. A tipikus tünetek rendkívül sokfélék lehetnek. Beszédzavar, alvászavar, görcsök, repetitív magatartás és abnormális viselkedés. Környezetükkel csak minimálisan képesek kommunikálni és nagyon nehezen tűrik a változásokat.
A tünetek általában hat hónapos és két éves kor között észlelhetőek.
3) Van gyógymód?
Általános vélekedés szerint az autizmus egy élethosszig tartó állapot, de előfordul, hogy évek alatt egy-egy tünet megszűnik. Állapot javulás azoknál a legvalószínűbb, akik magas intelligenciával és viszonylag jó kommunikációs készségekkel rendelkeznek.
4) Beszédzavar
Az autista gyerekek negyede egyáltalán nem vagy csak minimálisan képes a beszédre. Ez a probléma sokszor felnőttkorban is megmarad.
5) Spektrumzavar
Az autizmusnak két típusát szokták megkülönböztetni:a súlyosabb Kanner-szindrómát és az enyhébb Asperger-szindrómát. Nehéz éles határt húzni az egyes típusok között ezért szokták az autizmust spektrumzavarként emlegetni.
6) Mi okozza?
Egyelőre nem tudni pontosan mi váltja ki ezt a fejlődési rendellenességet. Egyesek szerint genetikai okai vannak, mások szerint kialakulása a szülők életkorával állhat kapcsolatban.
7) Rettentő genetikai komplexitás
A mai napig több száz olyan gént azonosítottak, amelyek összefüggésbe hozhatóak az autizmus kialakulásával. Ezen gének pontos száma 573, ami hihetetlenül bonyolulttá teszi az autizmus tanulmányozását.
8) Agyi következmények
Egy relatíve új elmélet szerint az autisták agyának egyes részei nem kommunikálnak egymással olyan hatékonyan, mint átlagos ember esetében. Az egyes képességek tehát ott vannak, de mégsem állnak össze egy kerek egésszé.
9) Savant szindróma
Az autisták kis részének, körülbelül 10% -ának van Savant szindrómája. Ezek az emberek különleges képességekkel rendelkeznek egy-egy korlátozott területen, mint pl zene, matematika. Az autista emberek között ők inkább a kivételt jelentik, mint a szabályt.
10) Kezelési módok
Számos terápiával és gyógyszerrel próbálkoztak már. Némelyik hatásos egy-egy tünet kezelésében, de a rendellenességet megszűntetni egyik sem tudta. Gyakran alkalmaznak játék és állat terápiát valamint olyan kognitív módszereket is, amelyek a mindennapi élet megkönnyítését szolgálják.
Forrás: http://www.spring.org.uk/2013/12/autism-10-quick-facts-you-should-know.php
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal