- Néhány egyszerű gyakorlat a szemek egészségéért -
A Chitra Jógastúdió (www.chitrajogastudio.hu) oktatói egy rövid gyakorlatot ajánlanak számodra, mellyel hosszútávon megőrizheted szemeid egészségét!
Mint minden izomnak, így a szem izmainak is szükségük van tornáztatásra. A hétköznapi élet mókuskerekében viszont tudomást sem veszünk ezekről az izmokról, pedig óriási munkát végeznek, hiszen a külvilág információinak legnagyobb részét a látás során dolgozzuk fel.
Elhanyagoljuk állapotukat, ha például valamit figyelünk, inkább fordítjuk fejünket, mintsem a tekintetet mozdítjuk. A több órás tévézés, számítógép bámulás egy pontra kényszeríti a tekintetet, merevítve az izmokat, a mesterséges fény szintén nem a barátunk. A fejfájás sok esetben a szemek fáradtságának köszönhető. Mindent megteszünk tehát azért, hogy szemünk fáradt, piros, tekintetünk fénytelen legyen, a látáshibák egészen fiatalkorban megjelenjenek.
A szemek állapota ráadásul összefügg a test teljes állapotával, így kihat az anyagcserére, az idegrendszer működésére is.
A szemünk, látásunk egészségéért pedig tehetünk, ebben segít a szemjóga.
Nézzük, mire is jó:
- erősíti a látást, esetenként ez dioptriában is mérhető
- ellazítja az elmét, megnyugtat
- a tekintet élénkké válik, kitisztul.
Tapasztalatból tudom, hogy néhány perces szemtorna után a fáradt szemek érezhetően felfrissülnek, tulajdonképpen ekkor érzem, hogy valóban vannak szemkörnyéki izmaim! Segít megszüntetni a reggeli fásult tekintetet, megszünteti a táskás kialvatlan szemek látványát. Én magam szívesen tornáztatom a szemeimet ébredés után, ekkor érzem a leginkább hatásosnak.
Állítólag kitartó napi többszöri szemtornával korrigálható mindenféle látásprobléma.
A szemjógának van némi kozmetikai hatása is - én legalábbis ezt tapasztalom: a tekintet kipihentebb, ragyogóbb lesz, a szemkörnyéki ráncok kisimulnak, a szemfehérje tisztábbá válik.
Az alábbi néhány gyakorlat egy komplett kis mini szemjóga sorozat, mindössze néhány percet vesz igénybe, ha lehet legalább naponta egyszer csináld végig! Lehet otthon, vagy akár a munkahelyen, ha már nagyon elfáradtak a szemeid. Kényelmes ülő helyzetben gyakorolj, a hát, nyak egyenes, vállakat ellazítod. Ha otthon vagy, ülhetsz törökülésben a szőnyegen, ha széken ülsz, a lábakat ne keresztezd, talpak a talajon legyenek.
A mozdulatokat lassan, összefüggően végezd, ne kapkodva, szaggatottan! A tartásod mindvégig egyenes legyen, de laza, a fej ne kövesse a szemek mozgását. Minden gyakorlat alatt a szemeket tartsd csukva, de ne szorítsd össze!
Fontos! A szemjóga alatt szemüveget, kontaktlencsét ne viselj!
1. gyakorlat: lassan nézz fel egy képzeletbeli pontra, majd le. Ismételd tízszer!
2. gyakorlat: nézz jobbra a legszélső pontra, majd lassan vidd át a tekintetet balra. Figyelj rá, hogy a fejed ne mozduljon! Ismételd összesen tízszer!
3. gyakorlat: most átlósan mozgasd a szemeket! Nézz fel a jobb sarokba, majd vidd a tekintetet balra le! Ötször ismételd meg, majd végezd el a másik oldalra is: nézz fel balra átlósan, majd jobbra le! Ismételd ötször!
4. gyakorlat: végül végezz szemkörzést! Nézz fel a legmagasabb pontra (szemek még mindig csukva) majd lassan - mintha egy képzeletbeli kör szélein szélein vezetnéd végig a tekinteted - nézz jobbra, majd lefelé, balra és ismét fel. Ismételd ötször majd csináld meg a gyakorlatot a másik irányba is: nézz fel aztán indítsd el a tekinteted balra, le, jobbra és fel! Ismételd ötször!
5. gyakorlat: dörzsöld össze a tenyereidet és ha jól átforrósodtak, félgömböt formálva belőlük, borítsd őket a még mindig csukott szemeidre, úgy, hogy a tenyerek közepe nem ér a szemekhez. Érezni fogod, hogy a szemek feltöltődnek, megpihennek a meleg hatására!
Ezután még néhány pillanatig tartsd csukva a szemeket, majd lassan nyisd ki őket!
Próbáld ki a gyakorlatokat és ha tapasztalod pozitív hatásukat, oszd meg velünk is!
Jó gyakorlást!
Namasté!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.