Egy friss tanulmány kimutatta, hogy a túl világos hálószobában alvás összefügghet a hízással.
A londoni Rákkutató Intézet kutatása kimutatta, hogy azoknak a nőknek nagyobb a derékbősége, akik olyan hálószobában alszanak, amely „elég világos ahhoz, hogy át lehessen látni rajta” éjszaka. A kutatók azonban hangsúlyozták, egyelőre nincs elég bizonyíték arra, hogy mindenki elrohanjon sötétebb függönyöket venni a fény kizárása érdekében.
Az American Journal of Epidemiology szaklapban megjelent kutatásban 113 ezer nő vett részt, akiket arra kértek, hogy a következő lista szerint értékeljék hálószobájuk éjszakai világosságát. Válaszaikat az elhízás számos mérőszámával hasonlították össze, és kiderült, hogy a világosabb szobában alvó nők testtömeg-indexe, derék-csípő aránya és derék körmérete is nagyobb volt.
Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a fény megzavarja a napi biológiai óránkat, ami az evolúciósmúltból ered, amikor még akkor voltunk aktívak, amikor világos volt, és akkor pihentünk, amikor sötét volt éjszaka. A fény megváltoztatja a kedélyállapotot, a fizikai erőt, sőt még azt is, hogyan dolgozzuk fel a táplálékot egy 24 órás ciklusban. A mesterséges fény úgy zavarja meg a biológiai órát, hogy késlelteti az alvást szabályozó melatonin hormon termelődését.
Dr. Matthew Lam, a kutatást finanszírozó Breakthrough Breast Cancer jótékonysági szervezet munkatársa szerint egyelőre túl korai lenne kijelenteni, hogy a sötétben alvás segít megelőzni az elhízást, az emlőrák egyik közismert kockázati tényezőjét, de az összefüggés mindenesetre nagyon érdekes.
Forrás: Medipress.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal