Régóta izgatja a tudósokat a kérdés, hogy hogyan lehetséges, hogy az öngyilkosságok száma a tavaszi jó időben tetőzik. Egy osztrák tanulmány azonban nemrég feltárta, hogy évszaktól függetlenül minden esetben a leginkább verőfényes napokon a legmagasabb az öngyilkosságok száma.
Az évszakok és az öngyilkosságok számának kapcsolata több mint egy évszázada izgatja az emberek fantáziáját. A korábbi vizsgálatok mind úgy találták, hogy tavasszal sokkal többen döntenek az életük kioltása mellett, mint télen. Elképzelhető, hogy az időjárás és a napsütéses órák száma van leginkább hatással az öngyilkosságokra, de az évszakkal kapcsolatos jellemzőkön kívül más tényezők (ünnepek, szociális kötelékek, munkanélküliség, orvosi ellátás elérhetősége) is szerepet játszhatnak az öngyilkosságok számának alakulásában.
A mostani kutatás során a tudósok a napsütéses órák számát vetették össze azzal a 70.000 öngyilkossággal, ami 1970 és 2010 között Ausztriában történt. Ausztria éghajlata nedves kontinentális, ami forró nyarakkal és hideg telekkel jár együtt. Hasonló az éghajlat Japánban és Észak-Amerikai keleti régióiban is. A kutatás során összesen 86 időjárásfigyelő központ adatait használták fel a tudósok.
A tudósoknak sikerült kapcsolatot találniuk az öngyilkosságok és a napsütéses órák száma között: az öngyilkosságok napján, valamint az azt megelőző 10 napban a napsütés növelte az öngyilkosságok előfordulási arányát. Ezzel szemben az öngyilkosságot megelőző 14-60 napban a napfénynek inkább a védő hatása érvényesült, vagyis ilyen esetben csökkent az öngyilkosságok száma.
A jelenségre a legvalószínűbb magyarázat, hogy a napfény hatással van a szerotonin-termelésre, ami hangulatingadozást, impulzivitást és agressziót válthat ki.
Bár a mostani kutatás során nem sikerült ok-okozati összefüggéseket találni a napsütéses órák száma és az öngyilkosságok között, az biztos, hogy a napfény fontos szerepet játszik az öngyilkosságok számának alakulásában.
Az öngyilkosság minden életkorban a tizedik leggyakoribb halálok. A nők hajlamosabbak öngyilkosságot megkísérelni, mint a férfiak, de a férfiak közül többen halnak bele a kísérletbe. A mostani kutatás során a napsütéses órák és az öngyilkosságok száma közti kapcsolat főként nők esetében volt jelentős, ezzel szemben a legalább két héttel az öngyilkosságot megelőző napsütés védő hatása főként férfiak esetében érvényesült.
Forrás: Medipress.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.