Felejtsd el a pszichiáter kanapéját! Egy nap a saját ágyad lehet a terápia színhelye. A Nature Science magazinban közzétett tanulmány szerint az alvás közbeni célzott agytorna csökkenti a félelmetes emlékek hatását. A kutatók szerint ez a technika alkalmazható pszichiátriai rendellenességek, pl fóbiák és poszt-traumás stressz kezelésére.
Ma ezeket olyan terápiával kezelik, amely során a pácienseknek újra át kell élniük félelmeiket, rossz emlékeiket. A pszichiáter szobájának biztonságában az újraélt emlékekkel a páciensek megtanulják hogyan csökkentsék szorongásukat, ám ez a kezelés nagyon fájdalmas lehet, különösen az elején.
Katherina Hauner, a Chichago-i Northwestern Egyetem neurológusa ezzel szemben egy olyan terápiát dolgozott ki, amely alvás közben működik.
„Nagyon érdekes és ígéretes felfedezés, mert eddig azt hittük, hogy érzelmi reakcióink megértéséhez és megváltoztatásához az embereknek tudatuknál kell lenniük.” – Nyilatkozta Daniela Schiller, a New York-i School of Medicine neurológusa.
Azonnali válasz
A kutatás során Hauner és csapata a következő módon hozott létre félelmetes emlékeket. A tanulmányban résztvevőket enyhe áramütésben részesítették, miközben ezekhez illatokat és képeket párosítottak, pl citromot vagy mentát.
A kísérlet után a résztvevők a laborban aludtak, mialatt Haunerék az agyhullámaikat vizsgálták a fejbőrükre helyezett elektródák segítségével. Amint az önkéntesek abba az alvás fázisba értek, amikor az emlékek újrajátszódnak és megerősítésére kerülnek, a kutatók kiengedték a rossz emlékekhez kapcsolt illatokat. Az illatok 30 másodpercenkénti kibocsátásával próbálták stimulálni az emlékek újraélését, ezúttal ugyebár áramütés nélkül. Az illatok hatására a résztvevők fokozott izzadása volt megfigyelhető, ez azonban fokozatosan alábbhagyott.
Az önkéntesek reakciói ezután ébrenlét alatt is enyhébbek lettek, amikor újból szembesítették őket a képekkel és szagokkal. Az agy amygdala részében (ez az agyi terület vesz részt az érzelmek és a félelem feldolgozásában) megfigyelt aktivitás azt sugallja, hogy a kezelés nem törli a félelmetes emlékeket, hanem létrehoz egy új ártalmatlan asszociációt a kép-illat pároshoz. Azok az önkénteseknél, akik tovább aludtak és így tovább vettek részt a kezelésben, az még hatásosabbnak bizonyult.
Ami a kezelés terápia szerű alkalmazását illeti, Hauner megjegyzi, hogy a valódi traumás eseteket, különösen a nagyon régieket sokkal bonyolultabb lehet kezelni, ezért tovább vizsgálatokra és a kezelés finomítására van szükség.
Forrás: www.scientificamerican.com
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.